Аутори:
1. Јелица Давидовић, Саобраћајни факултет Универзитета у Београду, Serbia
2. Далибор Пешић, Саобраћајни факултет Универзитета у Београду, Serbia
Апстракт:
Умор је стање са којим се свакодневно суочавамо из тог разлога га можемо сматрати уобичајеном појавом савременог друштва која постаје веома опасна у ситуацијама у којима човек треба да обавља сложене задатке као што је вожња. Процењује се да се у свету између 4 и 30% саобраћајних незгода догоди због умора, а да је тај проценат код професионалних возача знатно већи, чак 25-50%.
Анализом бројних истраживања утврђено је да у саобраћајним незгодама које настају због умора возача највише учествују мушкарци старости 18-30 година. Као највећи проблем истичу се поремећаји биолошког ритма, лишавање сна, поремећаји дисања. Овакве саобраћајне незгоде се могу смањити, односно елиминисати уколико би возачи умели да препознају ране, али и касне знаке умора, као и мере које да предузму када препознају знаке умора.
У овом раду приказана је методологија обуке о последицама занемаривања умора. Шта је важно да знају о умору, како да препознају знаке умора и шта да раде када их препознају. Дат је пример едукације средњошколаца у Београду.
Кључне речи:
Умор,безбедност саобраћаја,едукација,саобраћајне незгоде
Тематска област:
Безбједнији учесници у саобраћају
Датум пријаве сажетка:
09.06.2016.
Конференцијa:
V Међународна конференција ''Безбједност саобраћаја у локалној заједници''
Странице у зборнику:
213 - 218